TIHA UBIJALKA – SKRIVNOST NAŠEGA ŽIVLJENJA

Naše skrivnostno potovanje

Emela Sivčević in Vanja Vrabl sta pod mentorstvom učiteljice Mateje Draškovič osvojili še tretje priznanje za raziskovalno nalogo za hajdinsko šolo v tem mesecu, že drugo zlato!!!

Emela Sivčević in Vanja Vrabl:

“Depresija se lahko dotakne vsakogar izmed nas, ne glede na družbeni status, kulturo v kateri živimo, starost, spol. Je naša skrita spremljevalka. Vpliva na vse vidike življenja.
V raziskovalni nalogi sva želeli ugotoviti:

• prisotnost depresije med najinimi vrstniki,
• vpliv epidemije na prisotnost depresije oz. počutje mladostnikov,
• kako lahko vodene aktivnosti pripomorejo k preventivi in zdravljenju depresije,
• kako oz. na kakšen način bi najstniki pomagali svojim vrstnikom pri premagovanju stisk.
Rezultati so pokazali, da učenci prepoznavajo depresijo. Menijo, da ta povzroča osamljenost, nizko samopodobo. Sami pomoč iščejo v klepetu s prijatelji, športnih aktivnostih, poslušanju glasbe, gledanju filmov, sprehod.
Ker učenci velikokrat svojih stisk ne zaupajo drugim, sva se odločili za izvedbo različnih
delavnic, ki so imele naslednje CILJE:

– prepoznavanje znakov občutkov in čustev,
– iskanje poti za razvijanje pozitivne samopodobe, spopadanjem s stresom,
– obvladovanje neprijetnih čustev,
– spoznavanje možnosti za boljše odnose z drugimi ljudmi,
– razvijanje samospoštovanja, sprejemanja samega sebe ter na občutek lastne vrednosti.

Ker nam topel objem in pozitivne misli dajejo upanje za sončen dan, smo za delavnico PRVA POMOČ posebej oblikovali »TERMOFORČEK ZA TOPEL OBJEM«. Napolnili smo ga z ajdovimi luščinami . Na zadnji strani je zapisana misel:
»Ljubi življenje, ki ga živiš in živi življenje, ki ga ljubiš.« Pod njo pa žepek, kamor lahko
hraniš obliže, ki ti pomagajo pri premagovanju stisk.

Za izboljšanje čustvenega stanja, premagovanje stisk učencev sva predlagali PRIPRAVO SONČNE SOBE NA NAŠI ŠOLI. Učenci bi lahko v tej sobi tudi načrtovali aktivnosti, ki jih radi opravljajo. Ob izvedbi le teh, medsebojnem druženju z osebami, ki jim lahko zaupajo, se ob njih počutijo varne, in izmenjavi izkušenj, bi tako lahko stopali na pot, kjer bi opuščali neprijetne občutke, razpoloženja, misli.

NAJINO SPOROČILO:
Pomembno je, da na šolah otrokom že s preventivnimi dejavnostmi poskušajo pokazati
možne ustrezne poti pri premagovanju depresije.
Odrasli lahko pomagajo, če otrokom z empatijo prisluhnejo, jim dajejo občutek varnosti in zaupanja.”

Mentorica Mateja Draškovič je povedala: “Emela Sivčević in Vanja Vrabl sta s svojo odgovornostjo, spoštovanjem, radovednostjo in željo po iskanju odgovorov na raziskovalna vprašanja stopali po poti do uspeha.
Njuna pozitivna energija in izvirne ideje so ju pripeljale do novih znanj in izjemnega zlatega
priznanja.” Ponosna sem, da sem lahko bila njuna mentorica.

Ob koncu raziskovalne naloge sta nam avtorici namenili misel:

Verjemi, da zmoreš in si
že na pol poti do cilja. (Theodore Roosevelt)

Čestitke za izjemen uspeh naši raziskovalni ekipi: Emela Sivčević in Vanja Vrabl z učiteljico Matejo Draškovič